فهرست اصلی

معرفی درس کاربینی کامپیوتر

کاربینی چیست؟

درس کاربینی یک درس مهارتی است که در نظام آموزش مهارتی و پذیرفته شدن دانشجو در مقاطع کاردانی-کارشناسی حرفه ای ارائه درس کاربینی به صورت یک درس عملی به ارزش یک واحد در ترم اول در نظام آموزش مهارتی الزامی است . انتظار می رود که  دانشجوی دانشگاه جامع علمی – کاربردی بتواند از یک طرف به عنوان یک فرد دانشگاهی اعتقاد به بکارگیری شیوه های علمی را در خود نهادینه نماید از طرف دیگر باید این فرد بتواند  به عنوان یک فرد کاری در جامعه قلمداد شود یعنی شخصی که توانسته است با تمرین و ممارست مهارت های فنی را در خود ایجاد کرده واعتماد به نفس کاری را در خود تقویت نماید و پشتکار و تلاش کار را به طور مستمر پیگیری نماید.

کاربینی، ابزاری است برای اینکه دانشگاه بتواند کارکردهای خود را در عرصه آموزش، فناوری وفرهنگی به نحو احسن ایفا نماید.  هرچند این ابزار به تنهایی کافی نیست و برای این مهم باید همه ارکان دانشگاه و نظام مهارت و فناوری در یک تقسیم کار ملی ایفای نقش نمایند. اما محیط کار واقعی می تواند جامعه پذیری فرد را برای پذیرش در جامعه تخصصی آینده خود افزایش دهد. محیط کار واقعی می تواند فرد را با ریسکهای مالی، روانی و اجتماعی بازار آشنا ساخته تا بتواند با ریسک کمتری در آینده به فعالیتهای اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بپردازد و ارزش افزوده بیشتری در جهت تولید ملی به ارمغان آورد.

کاربینی در محیط کار واقعی، کسب مهارت و دانش صرف نیست بلکه این درس در این محیط باید بتواند هنجارهای قالب بر یک محیط کاری موفق را در فرد درونی نماید.

اهداف عملکردی درس کاربینی شناخت مشاغل مورد نظر،  تشریح جریان کار و فعالیت ها ، شناخت مواد و تجهیزات ،ابزار و ماشین آلات مربوطه شناخت جایگاه شغلی مورد نظر و نقش آن در ماموریت آن حوزه شغلی شناخت موضوعات و مسائل جانبی شغل مورد نظر مانند ایمنی،اقتصادی،سختی،پیچیدگی کار می باشد.  

 

روند اجرا :

دانشجویان محترمی که درس کاربینی را اخذ نموده­اند بایستی فرم­های ذیل را دریافت و به شرح ذیل اقدام نمایند.

1) مراجعه به سازمان ، اداره ، شرکت و یا فروشگاه هایی که در آنها مشاغل مرتبط با کامپیوتر می­باشد.

2) تکمیل و تحویل فرم شماره 1 کاربینی به گروه کامپیوتر جهت معرفی محل کاربینی و اعلام موضوع اصلی کاربینی و تایید موضوع توسط استاد

3) آماده­سازی گزارش کاربینی با تکمیل فرم شماره 2 کاربینی با فرمت WORD و نامگذاری آن به صورت زیر:

Family-name-karbibi-maghta-gerayesh

مثال: Nikfarjam-ali-karshenasi-narmafzar

4) ارسال گزارش کاربینی به آدرس این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید

نکته: موضوع (Subject) ایمیل حتما با نام فایل ضمیمه مشابه باشد.

Family-name-karbibi-maghta-gerayesh

مثال: Nikfarjam-ali-karshenasi-narmafzar

تاریخ اررسال فرم تکمیل شده حداکثر تا 30 آذر اردیبهشت 1395

تذکر:

  •  عدم ارسال فایل تا تاریخ مقرر غیبت در درس محسوب می­شود.
  • کپی مطالب و اطلاعات کاملا مشابه باعث کسر نمره خواهد شد.
  • ارسال فایل با فورمت فوق برای سازمان دهی و جستجو­می­باشد.
  • در صورت درخواست اطلاعات بیشتر به گروه کامپیوتر مراجعه نمائید